Wodociągi Kieleckie dla żeglarzy
POLSAILNG żeglarstwo dla dzieci 2023
[REKRUTACJA]

-->
Wybierz rok: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 0, pokaz ostatnie wiadomosci
Zagle Kielce: VII Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich - Mistrzostwa Polski   Południowej

VII Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich - Mistrzostwa Polski Południowej

2012-09-30,  Andrzej Kosmala   ...powrót do newsów

W sobotę i niedzielę (29-30 września 2012 r.) odbyły się w Cedzynie koło Kielc VII Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich - Mistrzostwa Polski Południowej. Jest to impreza cykliczna, która rokrocznie ściąga na start najlepszych żeglarzy w wieku od 7 do 15 lat. Rywalizacja odbywa się na łodziach klasy Optimist, we wszystkich ośmiu kategoriach. Przez całe dwa dni warunki do żeglowania były wyśmienite. Było ciepło, słonecznie i wietrznie. Mimo tego rześkiego wiatru nie zanotowano żadnej wywrotki, wszyscy żeglarze ukończyli swoje wyścigi. Kłopotów nie mieli nawet ci najmlodsi z Programu NIVEA Błękitne Żagle.

Wrześniowe regaty są zdecydowanie największymi zawodami żeglarskimi w naszym regionie. Tym razem do Kielc zjechalo 70 łódek. Najliczniej reprezentowana była ekipa z Tarnobrzega (15 zawodników). Nie mniej licznie stawiły się kluby z Krakowa, Kielc, Chełma Śląskiego, Lublina, Nowego Sącza i Rzeszowa. Pojawili się też nawet zawodnicy z Pucka.

Kielczanie stawali na podium prawie w każdej kategorii. Najbardziej cieszą sukcesy najmłodszych, bo to znaczy, że rosną nam utalentowani następcy mistrzów. W kategorii dziewczynek do lat 9 drugie miejsce zajęła Pola Chabowska, a trzecie ośmioletnia Milena Materny. W kategorii dziewczynek do lat 11 trzecia była Nikola Materny. Wśród chłopców do lat 11 na najniższym stopniu podium stanął Jędrek Starzyk. W grupie A chłopców triumfował Hubert Kasiak, a w grupie A dziewcząt trzecia była Wiktoria Grabowska.

Miejsce na podium należy się też lokalnym przedsiębiorcom. Kryzys sprawia, że dotacje samorządowe są coraz mniejsze i organizacja tak dużej, ogólnopolskiej imprezy sportowej nie byłaby możliwa bez wsparcia firm prywatnych.
Słowa uznania należą się zwłaszcza JBB w Łysych, Z.M. Zychowicz, Fortuna, Coca Cola, Bambi, Galeria Echo, MK Bowling, oraz “Społem" PSS za wypieki i słynne już w całej Polsce, fantazyjnie zdobione "żeglarskie torty".

W tym roku cała kielecka ekipa żeglarska startowała w barwach Cersanitu - fundatora nagród i wyposażenia sportowego. Łódki na koniec sezonu żeglarskiego zawsze są w opłakanym stanie, bez środków przekazanych przez Rovese zamiast 14 zawodników moglibyśmy wystawić zaledwie 3-4 łódki. Mamy utalentowanych żeglarzy, którzy zgłaszają aspiracje do kadry narodowej. Niestety, holowanie łódek na zawody i utrzymanie sprzętu sporo kosztuje. Stąd nawiązanie współpracy z Rovese. Wygraliśmy te regaty i dedykujemy to zwycięstwo Cersanitowi. Kieleccy żeglarze podjęli także rozmowy z Asseco Poland, firmy znanej ze sponsoringu sportowego. Być może w przyszłym roku zostanie utworzona grupa regatowa na wzór grup znanych w kolarstwie, czy innych dyscyplinach.

Uzupełnienie dotacji samorządowych przez fundusze prywatne jest konieczne, ale nie to jest najważniejsze. Pewnym fenomenem w sporcie żeglarskim jest społeczność tworzona przez rodziców zawodników. To oni są organizatorami i sponsorami zawodów. Nierzadko uzyskują kwalifikacje sędziowskie i trenerskie oraz towarzyszą dzieciom w wyjazdach. Nie inaczej było w ten weekend w Kielcach, nie dość, że rodzice zorganizowali regaty na wodzie, to jeszcze ugościli przyjezdnych własnoręcznie przygotowanymi kulinariami. Każdy przyniósł z domu sałatki i ciasto. Rozpalono grill, serwowano gorące napoje. Zaangażowały się całe rodziny. Z pomocą przyszli nawet Ci, którym dzieci dawno przestały żeglować. To było po prostu żeglarskie święto.

Wyniki regat:
- optimist gr A - pobierz
- optimist gr B - pobierz
Zdjęcia z regat:  link1,
link2,
link3,
link4