Wodociągi Kieleckie dla małych żeglarzy
 Aktualności | Zapisy | Lekcje żeglarskie | Sponsorzy | FB | Kontakt | PGŚ | TV | Red | [szukaj] | Wodociągi Kieleckie
Zagle Kielce: Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich, Cedzyna 2009

Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich, Cedzyna 2009

2009-10-04,  Andrzej Kosmala   ...powrót do newsów

Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich odbyły się w dniach 3-4 października 2009 roku. Rozegrano wszystkie zaplanowane siedem wyścigów. Regaty odbywały się bez przeszkód. Drugiego dnia zaczęło solidnie wiać. Przeszło kilka silnych szkwałów. Posypały się wywrotki. W wodzie wylądowało kilku najmłodszych stażem ścigantów, ale nie tylko. Skąpali się też i niektórzy zawodnicy z czołówki, którzy spróbowali bardziej ryzykownych manewrów (zwłaszcza na dolnej boi). Trenerzy i WOPR byli jednak na miejscu i sytuacja została opanowana. Po kilku słabowiatrowych latach, udało się wreszcie rozegrać te zawody przy sprzyjającej, wietrznej pogodzie.

Dużych niespodzianek w tabeli wyników nie było. Mistrzem Polski Południowej został Wojtek Bartoniek z Kuźni Rybnik, siódmy zawodnik Pucharu Polski. Wicemistrzami zostali Mikołaj Benesiewicz (5 w PP) i Michał Gaj. Najwyzej notowany Igor Fojcik (3 miejsce w Pucharze Polski) był trzeci po pierwszym dniu, ale za sprawą wywrotki znalazł sie poza podium. Generalnie należy stwierdzić, że o ile liczba startujacych zawodników była najniższa w historii tych regat, to pod względem jakości mogliśmy gościć czołówkę. Wielkimi nieobecnymi byli tylko zaprzyjaźnieni zawodnicy grupy A z Hornu Kraków, którzy w tym roku nie przyjechali.

Nasi zawodnicy walczyli ostro, a może nawet ...zbyt ostro i tylko oni wiedzą, jak przy tej niewiarygodniej liczbie kręconych kółek ukończyli wyścigi. Mimo więc, że naszym łupem padło sześć trofeów, to jednak odczuwamy pewien niedosyt. Wystartowało 41 zawodników:
1. Wojciech Bartoniek (TS Kuźnia Rybnik),
2. Mikołaj Benesiewicz (LOK KW Garland Gliwice),
3. Michał Gaj (UKS Silesia Chełm Śląski),
...
6. Wojtek Kosmala,
9. Joanna Dobrut,
13. Hubert Kasiak,
14. Basia Mazurek,
16. Paweł Brambert,
27. Marcin Makuch,
29. Maja Piechota,
33. Wiktoria Grabowska,
35. Michał Kosmala,
39. Angelika Perz,
40. Michał Lisewski,
41. Michał Chałacinski.

Jako, że ambicją Kielc jest organizowanie imprez rangi mistrzowskiej, Puchar Gór Świętokrzyskich musiał mieć odpowiednią pulę nagród. Były nimi żagle Mariusza Juszczaka ufundowane przez Prezydenta Kielc, Starostę Powiatu Kieleckiego i samego żaglomistrza. W tym roku po jednym żaglu Optimista wylosowali: Kuźnia Rybnik, UKS Chełm Śląski i Garland Gliwice. Drugą część, z wynoszącej blisko sześć tysięcy złotych puli nagród, stanowiły upominki rzeczowe, puchary w ośmiu kategoriach i pamiątkowe medale Mistrzostw Polski Południowej - otrzymało je dziesięciu najlepszych zawodników. Sponsorem tych nagród był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Wszystkie ekipy dostały też od PSS "Społem" tradycyjne torty z żaglem z lukru. Społem żywiło nas też na przez dwa dni regat. Każdy zawodnik mógł się posilić na wodzie (między wyścigami) słodkimi wypiekami, co przy tym przenikliwym, zimnym wietrze wyraźnie dodawało energii startującym dzieciakom.

Dziękujemy uczestnikom za przybycie do Kielc, sponsorom za nagrody, trenerom za sprawne usuwanie problemów na wodzie, a rodzicom zawodników za zorganizowanie regat. Do zobaczenia.

Zdjęcia: dzień pierwszy oraz dzień drugi