Wodociągi Kieleckie dla żeglarzy
POLSAILNG żeglarstwo dla dzieci 2023
[REKRUTACJA]

-->
Wybierz rok: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 0, pokaz ostatnie wiadomosci
Zagle Kielce: Festyn Żeglarski nad Zalewem

Festyn Żeglarski nad Zalewem

2009-08-30,  Andrzej Kosmala   ...powrót do newsów

Ostatni Festyn Żeglarski (piąty w tym roku) zaczął się, jak w filharmoni, czyli liczebną przewagą muzyków nad publicznością. Sytuacja szybko się jednak zmieniła. Już pierwszy utwór oklaskiwany był przez spore grono spacerowiczów. Kwadrans później brak było miejsc siedzących, a koncert skończył się "Sopotem" czyli tłumem fanów i owacją na stojąco.
Muzycy z zespołu Gratis, którzy na co dzień pełnią funkcję nauczycieli w Szkole Muzycznej "Yamaha", zasłużyli sobie zresztą w pełni na wielkie brawa. W programie koncertu nie brakowało gitarowych popisów z repertuaru Gary Moore'a i Carlosa Santany. Była wokalna uczta przy dźwiękach Niemena - "Dziwny jest ten Świat". Były najnowsze przeboje i były wreszcie wiecznie młode standardy muzyki tanecznej, które porwały do zabawy zarówno dzieci, jak i rodziców. Nikt nie mógł się czuć zawiedziony, zwłaszcza, że nauczyciele, w formie zabawy, sprawdzali słuch muzyczny dzieci. Każde, które samodzielnie zagrało jakąś melodyjkę, mogło być pewne bezpłatnych, wrześniowych lekcji na wybranym przez siebie instrumencie.

Na wodzie odbyły się regaty żeglarskie dzieci. Pod nieobecność grupy regatowej trenera Janusza Kasiaka, która udanie walczyła w Iławie na Mistrzostwach Polski Grupy B w klasie Optimist, swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi stażem wodniacy z Programu Partnerskiego dla Najmlodszych Żeglarzy "NIVEA Błękitne Żagle". Mają oni dziewięć, dziesięć lat i pływają na łódkach zaledwie od miesiąca. Brakowało wiatru, ale udało się rozegrać dwa wyścigi.
Wygrali chłopcy - trzech Michałów (Kosmala, Chałaciński i Lisewski) którzy wzięli w ten sposób odwet na dziewczynkach, z którymi przegrali na sobotnim treningu na Cedzynie.
- "Wszystko dlatego, że był słaby wiatr - tłumaczyła chwilową porażkę Wiktoria Grabowska. Dziewczynki są lepsze, kiedy silniej wieje."
Nagrodami w regatach były czapeczki, breloczki oraz drobne części komputerowe. Po regatach, wychowankowie Klubu zaprosili publiczność na wodę. Maluchy z przejęciem udzielały nowicjuszom porad i tłumaczyły, jak wkładać kamizelki ratunkowe. Warto też dodać, że całe regaty organizowali nasi wychowankowie - starsi zawodnicy sędziowali młodszym. Na brzegu natomiast kibicowali mistrzowie - odwiedził nas Jerzy Berczyński Mistrz Polski w klasie Finn z 1971 r. Rysuje się więc pewna ciągłość pokoleniowa w kieleckim żeglarstwie regatowym i to nas bardzo cieszy.
Chętnych do pływania było wielu. Ta część festynu trwała, jak zwykle, znacznie dłużej niż koncert.

Stałą częścią naszych festynów są konkursy wiedzowe. Doczekały sie one swoich zwolenników, którzy zawsze biorą żywy udział w zabawie. Dzisiejszy festyn był ukłonem w ich stronę, bowiem duża część pytań była powtórką z ubiegłych tygodni. Stali bywalcy mieli więc okazję łatwo wygrać dodatkowe nagrody, odpowiadajac na przykład czym różni się statek od okrętu. Jedno z pytań dotyczyło źródeł Silnicy. Do ścisłego finału dotarły dwie rodziny, z których jedna prezentowała wersję "legendarną". Zaklada ona, zgodnie z legendą o księciu Mieszku, że źródło jest koło kościoła Św. Wojciecha, gdzie Św. Wojciech uderzył laską w ziemię. Druga rodzina przyjęła wersję "topograficzną" twierdząc, że źródła są koło ulicy Źródłowej. Prawda jest bliższa drugiemu twierdzeniu, ale obie rodziny zostały nagrodzone kosmetykami firmy NIVEA. Dwa duże zestawy kosmetykow i jeden mały trafiły też do czytelników Echa Dnia, którzy przyszli na koncert z piątkowymi wydaniami gazety (zgłosiło się jedenaście osób).

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagając przy festynach przyczynili się do popularyzacji żeglarstwa i aktywnego, rodzinnego wypoczynku nad wodą. Dziękujemy Echu Dnia, Gazecie Wyborczej i Radiu Kielce, za wsparcie medialne. Dziękujemy Miastu Kielce za sfinansowanie koncertów oraz rodzicom zawodników "za wszystko". Specjalne podziękowania należą się publiczności, która zjawiała się licznie, nawet mimo deszczu lub spiekoty mijającego lata. Do zobaczenia za rok.

więcej fotografii