Wodociągi Kieleckie dla żeglarzy
POLSAILNG żeglarstwo dla dzieci 2023
[REKRUTACJA]

-->
Wybierz rok: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 0, pokaz ostatnie wiadomosci
Zagle Kielce: Szóste Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich, Cedzyna 2011

Szóste Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich, Cedzyna 2011

2011-10-02,  Andrzej Kosmala   ...powrót do newsów

W dniach 1 i 2 października 2011 r. odbyły się VI Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich imienia Bernarda Piórkowskiego. Regaty były jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Polski Południowej.
>
Na starcie w podkieleckiej Cedzynie stanęło 91 zawodników klasy Optimist w wieku od 6 do 15 lat oraz 6 zawodników klasy Laser w wieku od 16-17 lat. Były to największe zawody żeglarskie jakie kiedykolwiek rozegrano w naszym regionie. Poprzedni rekord frekwencji pochodzi sprzed dwóch lat, kiedy to na Zalewie w Kielcach ścigało się 94 maluchów z Programu Partnerskiego dla Najmlodszych Żeglarzy NIVEA Błękitne Żagle. Tym razem jednak przyjechali do nas nie tylko początkujący żeglarze, ale i ci najlepsi z mistrzem Grupy B - Szymkiem Urzędowskim z Nowego Targu. W sumie startowało 11 klubów: Horn Kraków, Spójnia Warszawa, Silesia Chełm Śląski, Energetyk Jaworzno, Wiaterni Nowy Targ, Żegluj Lublin, ROZŻ Rzeszów, Zatoka Puck i Szkwał Złocieniec.

Pogoda w pierwszym dniu regat była wymarzona. Piękne słońce i ciepło. Wiatr nie za slaby ale i nie za silny, dzięki czemu nawet najmlodsi uczestnicy regat nie mieli problemów z opanowaniem łódki i mogli sie skupić na rywalizacji. Rozegrano cztery wyścigi. W przerwie, na wodzie serwowano słodkie bułeczki ze Społem, piekani Omar, “Magdalenki” oraz napoje ufundowane przez Tesco. Wyścigi przebiegały bez zakłóceń.

Niestety drugiego dnia powitała nas bezwietrzna pogoda. Po dwóch godzinach na wodzie, w oczekiwaniu na wiatr, Sędzia Główny Marian Krupa poddał się, "rzucił ręcznik na deski" i zakończył regaty.

Na brzegu, na uczestników czekały już kiełbaski z zakładów mięsnych “Zychowicz”. Firma “Społem” PSS wręczyła każdej ekipie tort udekorowany po żeglarsku.
icząc gospodarzy UKS "Zalew Kielce", najliczniejszą reprezentację wystawili Kraków, Nowy Targ i Rzeszów zdobywając tym samym cenne nagrody w postaci żagli ufundowanych przez Prezydenta Kielc i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Żagle wręczał zapalony żeglarz i propagator sportów wodnych, Wicekurator Oświaty Lucjan Pietrzczyk.

Mistrzem Polski Południowej został Michał Jagielski z Warszawy, wyprzedzając Kielczanina Huberta Kasiaka zaledwie o jeden punkt. Trzeci był Marek Rospond z Krakowa.

W klasyfikacji Optimist Grupa B wygrali Kielczanie: Huber Kasiak wśród chłopców i Barbara Mazurek wśród dziewcząt.

Nieco bardziej gościnni byli gospodarze w klasie Laser. Wygrała ją Magda Okrzesik z Jaworzna. Prowadzący od samego początku i właściwie niezagrozony Wojtek Kosmala przewrócił łódkę na samej mecie dając się wyprzedzić zaledwie o 5 centymetrów swojej konkurentce. Trzecie miejsce w Laserach zajęła Kielczanka Joanna Dobrut.

Dobrze spisywali się również najmłodsi Kielczanie w kategorii do 9 lat. Trzecie miejsce wywalczyła Nikola Materny, mimo, że przygodę z eglarstwem
zaczęła dopiero na początku wakacji i był to jej pierwszy start w regatach.

Patronat nad regatami objęła spółka Cersanit S.A. co zdecydowanie ubarwiło regaty, a nawet wywołało entuzjazm dzieci. Okazało się bowiem, że fundusz nagród przestał być problemem i każde z blisko setki startujących dzieci dostanie cenną nagrodę. "Myślimy o ludziach - oświadczył Piotr Nalepa z Cersanitu - a tego typu zawody to okazja do wspólnego, aktywnego wypoczynku całej rodziny.

Okazuje się, że całe regaty z udziałem setki dzieci i drugiej setki opiekunów zorganizowali wolontariusze - rodzice dzieci biorących udział w zawodach. Rodzice pełnili rolę sędziów i trenerów, przygotowali posiłki, urządzili biuro regat, zadbali o promocję - wszystko od początku do końca zrobili sami. Poczuliśmy, że musimy się włączyć do takiego przedsięwzięcia i cieszymy się, że dzieci mialy frajdę.
Wyniki naszych zawodników:
Optimist Nivea:
- Gr. do 9 lat dziewczęta: Materny Nikola - 3 miejsce, Sabat Adrianna- 4 miejsce, Chabowska Pola - 5 miejsce
- Gr. do 9 lat chłopcy: Czerwiak Piotr - 5 miejsce, Kałuża Kacper - 9 miejsce, Śliwa Konrad- 10 miejsce, Skuza Wawrzyniec - 11 miejsce
- Gr. do 11 lat chłopcy: Starzyk Jędrek - 8 miejsce, Garmulewicz Paweł - 9 miejsce, Materny Korneliusz- 11 miejsce, Łapot Mikołaj- 12 miejsce
- Gr. do 11 lat dziewczęta: Chabowska Oliwia - 5 miejsce, Barankiewicz Ewa - 7 miejsce

Optimist gr. B - dziewczęta: Barbara Mazurek - 1 miejsce, Grabowska Wiktoria - 12 miejsce
- chłopcy: Kasiak Hubert - 1 miejsce,

Optimist gr. A chłopcy: Makuch Marcin - 5 miejsce, Kopacz Krzysztof - 7 miejsce

Laser 4,7
Wojtek Kosmala - 2 miejsce,
Joanna Dobrut - 3 miejsce
Pełne wyniki regat:
- Mistrzostwa Polski Południowej klasa Optimist open - tutaj
- Puchar Gór Świętokrzyskich klasa Optimist gr. B - tutaj
- Puchar Gór Świętokrzyskich klasa Laser 4,7 – tutaj